Featured

Tatry - Gubałówka 2020-02-21

 

Tatry - Gubałówka 2020-02-21

 

Gubałówka  2020-02-21 : ma wysokość od 1120 m na wschodnim końcu do 1129 m na zachodnim końcu. Wznosi się w północno-zachodniej części Zakopanego. Po wschodniej stronie Gubałówki znajduje się miejscowość Ząb, a po zachodniej Gubałówka sąsiaduje z Butorowym Wierchem. U podnóża północnych stoków Gubałówki w dolinie potoku Bystrego położone jest Nowe Bystre. Nazwa Gubałówka pochodzi od znajdującej się na niej polany Gubałówka, tej zaś od nazwiska Gubała. Testament Jędrzeja Gadowskiego spisanego dnia 1 maja 1692 roku podaje pierwszą nazwę tego wzniesienia jako Antgua.

Kolejny rodzinny wyjazd w góry zimą. I jak zawsze, wyjazd do Zakopanego zaczęliśmy od wycieczki na Gubałówkę. Warto tam się udać po dłuższej podróży. Można tam odpocząć przy pięknej panoramie tatr w jednym z barów. Zachęcam na wyjście pieszo, jest to rozgrzewka przed wyjściem w wyższe partie gór. Wejść na szczyt Gubałówki jest kilka, ale najpopularniejszy to wzdłuż kolejki torowej przy dolnej stacji. Pierwszy szlak jest dość popularny i znany turystom od lat, a jego wejście mieści się po lewej stronie dolnej stacji. Od kilku lat prywatni właściciele terenu niestety wprowadzili opłatę. Drugi szlak natomiast mniej znany, jest wytyczony po prawej stronie dolnej stacji kolejki, polecam go bo widoki z niego są o wiele ładniejsze no i najważniejsze, nie nie ma opłat. Wejście zajmuje około godziny z dolnej stacji na szczyt Gubałówki.

Tym razem pogoda z jednej strony nam nie dopisała pod względem widoków, spowodowane niskim pułapem chmur, ale za to na szczycie Gubałówki panowały zimowe warunki. Padał śnieg, był lekki mróz oraz wiatr, który powodował zamieć śnieżną, co w ostatnich latach na naszym terenie jest rzadkością. To rekompensowało nam te słabe widoki.

 


Galeria: 

 


Panoramy:

  

 

 

 

Related Articles

Breadcrumbs